Opis
Ova knjiga je prvi sveobuhvatni izveštaj o američkim sudbinama tih neobičnih filozofskih zvezda. Fransoa Kise istražuje zašto je Amerika bila tako plodno tlo za french theory (dajući najpre iscrpnu analizu američkog obrazovnog sistema), kako su tako zahtevni spisi mogli da postanu toliko uticajni, kao i osoben način na koji su čitani i recipirani u Americi, koji se umnogome razlikuju od onih u Francuskoj i u Evropi. Kise živo istražuje i mnoge provokativne kritičke prakse nadahnute francuskom teorijom, a na kraju se odvažuje da rasvetli i relevantnost tih mislilaca za današnji društveni i politički aktivizam.
„U veoma teškom žanru, punom zamki i prepreka, French Theory je uspešna i izuzetna knjiga u svakom pogledu. Pravedna je, izbalansirana i utemeljena na činjenicama. Siguran sam da se postati referenca s obe strane Atlantika.“
Žak Derida
„Odlična priča, puna preokreta… Stvorene i uništene karijere, rasturene katedre, kursevi pisanja pretvoreni u seminare o osećajnosti, politički lov na veštice, javna poruga, neuki medijski napadi i sve što ide uz to. Čitajte i smejte se ili čitajte i plačite. Jedva čekam film.“
Stenli Fiš, New York Times
„Atlantski okean ima dve obale, kao i french theory. Preoblikovana u Americi i izneverena u svojoj zemlji, postala je najradikalniji intelektualni pokret na Zapadu, ali sa globalnim domašajem, pišući o Marksu u poznom kapitalizmu. Izvanredno se krećući između dve kulture, Fransoa Kise nas vodi kroz blistavu pustolovina koja osvetljava poslednjih trideset godina i mnoge decenije koje će tek doći.“
Silver Lotringer
Recenzije
Još nema recenzija.