Opis
Кljučni argument ove knjige jeste da akademske i druge analize uglavnom značajno potcenjuju kvalitet demokratije u prvoj deceniji posle Petog oktobra, kao i da ga radikalno precenjuju u poslednjih nekoliko godina. Dakle, uprkos nasleđenim, veoma nepovoljnim unutrašnjim i međunarodnim okolnostima, uspostavljene su dinamične demokratske ustanove koje su opstale duže od jedne decenije, tokom više izbornih ciklusa, uprkos značajnim političkim sukobima. Usledili su, zatim, postepeno ali sistematsko urušavanje demokratije i uspon novog autoritarizma. Takva ocena počiva na nalazima obimnog, teorijski utemeljenog empirijskog istraživanja ukrštanjem različitih metoda i izvora podataka: kvantitativne analize sadržaja medijskog diskursa o ključnim političkim sukobima u tom razdoblju; produbljenih razgovora sa velikim brojem neposrednih učesnika u tim događajima iz redova ključnih ličnosti političkog i civilnog društva, uključujući i novinare koji su izveštavali o tim događajima i njihove urednike; i širu kontekstualnu istorijsko-institucionalnu analizu. Istovremeno, Uspon i pad demokratije posle Petog oktobra je pokušaj da se rasprave o demokratizaciji u našoj zemlji stave u širi milje relevantne akademske literature i uporednih iskustava demokratizacije u našem i drugim svetskim regionima – naglašava Nebojša Vladisavljević u predgovoru knjige Uspon i pad demokratije posle Petog oktobra.
Osvetljavajući stanje demokratije i institucija, medijskih, političkih i građanskih sloboda, Vladisavljević se usredsređuje na nekoliko ključnih epizoda u kojima se posle 5. oktobra nalazila demokratija u Srbiji prelazeći put od revolucija i demokratziacije, preko „dugog pada demokratije“ do uspona autoritarizma.
Knjiga Uspon i pad demokratije posle Petog oktobra je izvrstan primer teorijske utemeljenosti, istraživačke skrupuloznosti i gotovo pripovedačkog stila autora.
Recenzije
Još nema recenzija.