Opis
Knjiga “Pedijatrijska psihoonkologija” nastala je na osnovu šesnaestogodišnjeg iskustva i prakse na Odeljenju pedijatrijske onkologije Instituta za onkologiju i radiologiju Srbije. Poseban uticaj na sadržaj knjige predstavljala su istraživanja, brojne opservacije, zapažanja i psihološke intervencije autorke proistekle iz rada sa decom i adolescentima koji su se veoma rano u životu suočili sa krizom koju izaziva maligna bolest i njihovim porodicama od početne faze onkološkog lečenja do završetka lečenja (ozdravljenja i redovnih kontrola i praćenja, ili nažalost, kraja života nakon iscrpljenih svih modaliteta lečenja).
Potvrda dijagnoze maligne bolesti najmlađeg člana porodice i početak i tok neizvesnog, iscrpljujućeg i zahtevnog kombinovanog onkološkog lečenja svrstavaju se u grupu najstresnijih životnih događaja. U praksi je nekada teško razgraničiti gde počinje i kada prestaje početni šok roditelja ili obolelog deteta, kada počinje distres, kada i kako distres prelazi u životnu krizu ili traumatsko iskustvo. Veliki broj faktora utiče na to kako će obolelo dete, roditelji, braća i sestre i šira porodica prevladati brojne stresne i krizne situacije koje su u vezi sa malignom bolešću i lečenjem.
Ova knjiga je početni korak ka boljem razumevanju različitih psiholoških reakcija sa kojima se suočavaju deca, adolescenti, njihovi roditelji i porodice tokom svih faza onkološkog lečenja u našoj sredini. Uvremenjena i adekvatna procena različitih psiholoških reakcija, praćenje psihosocijalnih potreba i kreiranje intervencija i programa psihološke pomoći i podrške su takođe važan deo sadržaja knjige.
Recenzije
Još nema recenzija.