Opis
Učenicu su poredili sa Lovcem u žitu, a paralele između ta dva dela su očigledne. Za glavnu junakinju iz Učenice koja posmatra svet oko sebe, skoro sve je depresivno (ona bi možda rekla „bezvezno”), od njenog sakatog psa („Ne mogu da podnesem koliko je jadan i bedan, i zbog toga sam okrutna prema njemu”), do prijateljica njene majke. Njen otac je nedavno umro, i mada ona samo nakratko razmišlja o tom gubitku, on je očigledno opterećuje:
Idem okolo i pričam koliko se osećam bolno i izmučeno – usamljeno i tužno, ali šta zaista hoću da kažem time? Ako bih rekla istinu, umrla bih.
Učenica je prvi put objavljena više od decenije pre Lovca u žitu, ali mnoge od ključnih tema knjige – otuđenost adolescenata, težina kulturoloških očekivanja koja ih guši, nepouzdanost odraslih, težina autentičnog izražavanja individualnosti – upadljivo su slične. Ipak, ono po čemu je Učenica u oštrom kontrastu u odnosu na Lovca u žitu je način na koji naratorka reaguje na uzburkanost i metež adolescencije: dok se Holden otvoreno buni prema spoljašnjem svetu, junakinja Učenice se strogo drži propisa kao što od nje očekuju njena majka, nastavnici i prijatelji, iako je to u potpunoj suprotnosti od onoga što joj nalaže njen unutrašnji monolog. Njen strah od sveta ćutke živi u njoj.
Ovaj razdor u njoj delimično objašnjava neprimerenu – skoro uzbunjujuću – količinu gađenja prema samoj sebi u njenom pripovedanju. U danu u kome poslužuje hranu gošćama svoje majke, masira majku, i pere veš, ona ne može da prestane da razmišlja o svojoj „nečistoći i sramoti”. „Ja sam tako užasna devojka”, dodaje ona u jednom trenutku. Hiperbola njenog tinejdžerskog straha je bar delimično zamena za veću borbu između pojedinca i društva: „Istina je da ja potajno volim ono što je izgleda moja individualnost… ali potpuno je ispoljiti je nešto sasvim drugo”, priznaje učenica. Dazaijeva naratorka poseduje inteligenciju da dolazi od iznenađujuće oštroumnih zapažanja o svetu oko nje, ali njena sopstvena osećanja u vezi sa svetom oko nje su nepouzdana; ona se silovito kolebaju, a njoj nedostaje sposobnost da u potpunosti artikuliše svaki uspon i pad. Ova nepovezanost je deo onoga što čini Učenicu toliko fascinantnom. To je takođe ono što baca zlokobnu senku na priču: kao i njegova junakinja, Dazai je veoma osećajan mladić pun unutrašnjih sukoba, ali on čini i više od toga da samo sanjari o smrti. Dazai nekoliko puta pokušava da se ubije, a s obzirom na te višestruke pokušaje samoubistva koji ispunjavaju njegovu biografiju (na kraju je uspeo da oduzme sebi život), teško je ne tumačiti nepodnošljivu mržnju prema sebi njegove mlade junakinje kao priznanje o nečemu mračnijem u psihi samog autora.
Ova čudna mešavina društvene kritike, hirovitih maštarija i sablasnih autobipgrafskih referenci čine Učenicu veoma snažnim delom, koje jasno izražava unutrašnje kontradikcije i isprekidanost ove kratke i brze priče…
Recenzije
Još nema recenzija.