Opis
Kad se jednom zakorači u čarobni, maštoviti, opsenarski i sablasni svet Edgara Alana Poa, počinje novo životno putovanje i otvaraju se pred čitaocem prave galaksije i svetovi nepoznatih bića, zvezde najrazličitijih osećanja, kreature i čudovišta izrasla iz teskoba i strahova. Je li to prepoznavanje, koje počinje zajedno sa opiranjem, koje čitalac može da pokaže prema ovom piscu, jer ga on uvodi u svoj svet bez zadrške, bez trunke finoće i prenemaganja? Čitaocu nije lako da oseti prepoznavanje, i da u ogledalu vidi Poov lik, umesto sopstvenog odraza, onda su sasvim razumljivo nesviđanje i odbojnost koju neki osećaju prema stvaralaštvu jednog od najvećih svetskih književnika.
Međutim, ove priče, kao njegove pesme, ostaju iznutra, u nama, utiskuju se u naše misli, u naša tela, sa svojim bolnim i strahotnim pitanjima i vizijama, zauvek. Je li to vrednost književnog dela Edgara Alana Poa? To što prepoznavanje počinje i nastavlja se celog života? Teško je odgovoriti na ovo pitanje a da se pred očima čitaoca ne pojave sve one šume i bilja, koje on potanko opisuje, a koje ima neku zavodljivu moć, kao Bodlerovo Cveće zla, ili kao dvorci iz Engleske, utonuli u duboku maglu, koji žive neki svoj život, nadneti kao bića–čudovišta nad blede, strastvene, smrću i alkoholom opijene junake, koji vole u smrti, koji žele da pate, koji drhte nad svojom patnjom unapred izgubljenih ljubavi. Bledi i strastveni, inteligentni, oni tapaciraju svoje kovčege za slučaj da se iz kataleptičnih stanja ne probude, „nikad više”. Engleski sumorni dvorci su ti koji čitaocu stalno izlaze pred oči, koji su zapravo bića-staništa finih i bolesnih, prenapetih, sušičavih aristokrata, koji čitaju, citiraju, kao u bunilu, starogrčke pisce, francuske racionaliste, delove persijske istorije, savremenike, i postaju jedno s tim memljivim i mračnim odajama i teškim somotnim zavesama, s mrakom. I odista, nema niti jednog prizora američkog pejzaža, sem u bilju, u šumi, već je Engleska postojbina, domovina ta koja stalno iskrsava u pričama. A žene su te koje nas plaše, koje se transformišu iz krhkih devojaka u zle vile, kao Berenisa, koja postaje vampirica, čiji zubi bodro cvokoću, poput samouverenog oglašavanja smrti, ili kao lepa slikarova žene koju, kao u priči „Ovalni poretret”, umetnik, tvoreći njen portret, u zanosu ubija, uništava njen život , rumen s njenih obraza, pretvarajući njenu živu lepotu u umetnost.
U jednom pismu zabeležio je: „Pišući svoje priče jednu po jednu, u dugim razmacima, stalno sam imao na umu celinu knjige, to jest svaka od njih bila je napisana uzimajući u obzir efekat koji će imati kao deo celine. Sa tom namerom, među glavnim namerama mi je bila najveća raznolikost tema, misli i, naročito, tona kojim su ispričane. Kada bi sve moje priče bile objedinjene u jednoj velikoj knjizi i kada bih ih čitao kao da je reč o tuđem delu, najviše bi mi privukla pažnju njihova velika raznolikost i raznovrsnost.”
Recenzije
Još nema recenzija.